23 czerwca 2024

Jak działa serwer w chmurze?

Każdy kto interesuje się nowinkami technicznymi jeśli chodzi o dział IT z pewnością słyszał o rozwiązaniu takim jak chmura. Jest ono stosowane do wielu różnych rozwiązań, jednak najpopularniejszym jest gromadzenie danych w sieci. Serwer Chmura zbiera informacje które do niego przesyłamy i gromadzi je w swoich zasobach. Zazwyczaj do dyspozycji mamy kilka gigabajtów danych, jednak płatne rozwiązania są w stanie zapewnić nawet kilkaset GB powierzchni dyskowej. Dzięki temu możemy używać tego rozwiązania jak normalnego dysku twardego. https://vmgen.pl

W czym jednak Serwer Chmura jest lepszy chociażby od lokalnego serwera plików, który możemy mieć w sieci lokalnej LAN? Otóż jest to urządzenie zlokalizowane w internecie, a więc dostępne praktycznie z każdego miejsca na globie. Ma to ogromne znaczenie jeżeli przechowujemy tam pliki, z którymi mamy do czynienia w pracy. Możemy mieć do nich dostęp zarówno w domu jak i w biurze. Również gdy pojedziemy np. na urlop, możemy połączyć się z siecią laptopem lub smartfonem i nadal pracować przy naszych danych.

Dzięki szybkiemu dostępowi do internetu, który dzisiaj praktycznie każdy posiada w swoim domu, a także telefonie, Serwer Chmura staje się realna alternatywą dla tradycyjnej przestrzeni dyskowej. Główną zaletą jest możliwość dostępu do plików z każdego miejsca na świecie, a także z każdego urządzenia które posiadamy. Jeżeli zmodyfikujemy zawartość dowolnego pliku na jednym urządzeniu, automatycznie będzie ona dostępna na każdym innym, co niezmiernie ułatwia pracę.