20 kwietnia 2024

Mikrofalowy czujnik ruchu

Źródło: https://alkan.pl/

Czym się wyróżnia mikrofalowy czujnik ruchu?

Mikrofalowy czujnik ruchu dostępny jest obecnie w ofercie wielu cenionych producentów, a sporo ciekawych modeli znajdziesz w sklepie naszej hurtowni elektrycznej Alkan. Urządzenia te są stosunkowo proste i dyskretne, ale przy tym bardzo funkcjonalne. Za ich pomocą można automatycznie wykryć przemieszczanie się ludzi i zwierząt, a także obiektów nieożywionych – np. pojazdów. Detektory tego typu wykorzystywane są zarówno w przemyśle czy transporcie, jak i systemach automatyki domowej. Najczęściej służą do sterowania oświetleniem, jednak używa się ich również do uruchamiania monitoringu czy inicjowania alarmów. Czujnik może więc np. włączyć światło, wykonać zdjęcie, włączyć kamerę czy wysłać informację o zagrożeniu.

Sposób działania

Sposób pracy detektora mikrofalowego nie jest przesadnie skomplikowany. Urządzenie to działa w oparciu o zjawisko emisji i odbioru fal elektromagnetycznych. Po ich wyemitowaniu przez odbiornik ulegają odbiciu od ruchomej przeszkody i informują o konieczności uruchomienia urządzenia. Wykrywanie ruchu jest realizowane na podstawie analizy fal, powracających do czujnika po odbiciu od obiektów obecnych w obszarze detekcji. Do uruchomienia instalacji powiązanej z czujnikiem dochodzi wówczas, gdy fale wracają zniekształcone – czyli mają inną długość, niż te wysłane. Modele mikrofalowe są detektorami o znacznie wyższej czułości niż standardowe czujki PIR. Za ich pomocą można bowiem wykryć nawet wyjątkowo delikatny i subtelny ruch. Aby było to możliwe, czujnik musi być podłączony między zasilaniem a docelowo automatyzowanym urządzeniem oświetleniowym.

Montaż i schemat instalacji

Detektor tego typu możesz zamontować na ścianie lub suficie bądź też schować w puszce elektrycznej lub wpuścić w sufit. Czujnik zawsze powinien znajdować między oprawą świetlną a źródłem światła. W przypadku braku ruchu urządzenie blokuje instalacji dostęp do prądu. Po wykryciu aktywności uwalnia energię elektryczną, która dociera do wybranego sprzętu oraz go uruchamia. Schemat instalacji detektora mikrofalowego nie jest zbyt trudny, dlatego z reguły możesz go podłączyć bez wsparcia ze strony specjalistów. Kluczowe znaczenie ma prawidłowe podłączenie przewodów, a także montaż samego urządzenia. Czujnik może być umieszczony w praktycznie dowolnym miejscu, ale z reguły nie powinien być zasłonięty. Wszystkie ewentualne przeszkody mogą zakłócić jego działanie. W większości przypadków detekcja ruchu jest jednak możliwa przez tworzywa sztuczne, szkło i płyty kartonowo-gipsowe.